Lupénka a problémy s kůží

Co nejíst při lupénce? 5 bylinek, které byste měli vyzkoušet

Lupénka není jen „obyčejná vyrážka“. Je to autoimunitní onemocnění, které ovlivňuje nejen kůži, ale i celkové zdraví a psychiku. Pokud vás trápí suché, šupinaté skvrny, svědění a zarudnutí, víte, jak dokáže být lupénka vyčerpávající – nejen fyzicky, ale i emocionálně. Strava, stres i vnitřní nerovnováha hrají obrovskou roli v tom, jak se onemocnění projevuje. Co tedy nejíst při lupénce? A jaké bylinky mohou pomoci zklidnit projevy na kůži i podpořit organismus zevnitř?


Zatímco některé potraviny mohou stav zhoršovat, existují i přírodní cesty, jak pokožku zklidnit. Právě bylinky mají v lidovém léčitelství silnou tradici – od obkladů po čaje a tinktury, které pomáhají detoxikovat tělo a podpořit jeho přirozenou rovnováhu. Ale lupénka není jen o kůži – z psychosomatického hlediska bývá spojována s potlačenými emocemi, vnitřním napětím nebo dlouhodobým stresem. Proto se zaměříme nejen na to, co jíst a nejíst, ale i na psychickou pohodu, která je klíčová pro celkové zlepšení stavu.


V následujících odstavcích se podíváme na 5 bylinek, které mohou pomoci, na potraviny, kterým je lepší se vyhnout, a na přirozenou podporu těla i mysli. Protože i když lupénka může být celoživotní součástí vašeho života, existují způsoby, jak ji dostat pod kontrolu a cítit se lépe.



Jak vypadá lupénka a příčiny vzniku

Lupénka neboli psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které se projevuje červenými, šupinatými ložisky na kůži, nejčastěji na loktech, kolenou, vlasové pokožce nebo zádech. Kůže se zde nadměrně rychle obnovuje, což vede ke vzniku suchých, svědivých plaků. Pokud si kladete otázku „Jak poznat lupénku?“, sledujte tyto typické příznaky:



  • Zarudlá, šupinatá ložiska, která se mohou olupovat a praskat.
  • Svědění a pálení, často zhoršující se v noci nebo při stresu.
  • Suchost a citlivost kůže, která může reagovat na klimatické změny, kosmetiku nebo potraviny.
  • Výskyt ve vlnách – období klidu střídají fáze zhoršení, často spojené se stresem nebo stravou.


Protože lupénka souvisí s imunitou, vyplatí se podpořit tělo zevnitř. Tekutý Vitamín C přispívá k normální funkci imunitního systému a ochraně buněk před oxidativním stresem.


Co způsobuje lupénku? Příčiny, které je dobré znát

Lupénka nevzniká jen tak sama od sebe. Její kořeny sahají hluboko do imunitního systému, genetiky i psychiky. Pokud vás zajímá „Co způsobuje lupénku?“ nebo „Proč se mi lupénka stále vrací?“, zde jsou nejčastější faktory:

  • Dědičnost jako otisk našich předků – Geny nejsou osud. Správná péče a duševní rovnováha mohou projevy zmírnit a dát tělu šanci na klid.
  • Imunita, která ztratila směr – Tělo místo ochrany útočí samo na sebe. Tekutý Vitamín C pomáhá obnovit rovnováhu imunity.
  • Psychosomatika: Když tělo mluví za duši – Potlačené emoce, stres a vnitřní tlak se mohou projevit na kůži. Bachovy kapky na míru pomáhají uvolnit emoční bloky a přinést úlevu.


Lupénka není jen povrchový problém – je to zpráva od těla, že potřebuje změnu. A právě teď je ta správná chvíle mu ji dopřát.


PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Stres stojí za mnoha zdravotními problémy, proto jsme pro vás připravili článek s jedinečnou technikou, která ho dokáže jemně a účinně zmírnit: Stresující období? Vyzkoušejte tento zahraniční trik známého bylinkáře



Co nejíst při lupénce

Strava hraje v projevech lupénky klíčovou roli. Některé potraviny mohou podporovat zánětlivé procesy v těle, oslabovat střevní mikrobiom a tím nepřímo zhoršovat stav pokožky. Pokud hledáte odpověď na otázku „Co nejíst při lupénce?“, zde jsou hlavní potraviny, kterým je dobré se vyhýbat:


  • Mléčné výrobky – mohou zvyšovat zánět a zatěžovat trávení.
  • Lepek a rafinované sacharidy – bílá mouka, pečivo či těstoviny mohou dráždit střeva, která úzce souvisí s imunitou.
  • Cukr a průmyslově zpracované potraviny – podporují zánětlivé reakce v těle a mohou přispívat ke vzplanutí lupénky.
  • Alkohol – oslabuje detoxikační schopnosti organismu a může zhoršit projevy na kůži.
  • Noční lilkovité rostliny (brambory, rajčata, paprika, lilek) – obsahují látky, které mohou u citlivých jedinců podporovat záněty.


Při lupénce je klíčové nejen vynechat dráždivé potraviny, ale zároveň podpořit tělo zevnitř. Tekutý Vitamín C přispívá k normální funkci imunitního systému a ochraně buněk před oxidativním stresem.


PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Fungují Bachovky? Tohle jste nám napsali, děkujeme! Bachovky recenze: Aneb jaké máte zkušenosti



Top 5 bylin proti lupénce

Bylinky mohou pomoci zmírnit příznaky lupénky díky svým protizánětlivým, detoxikačním a hojivým účinkům. Jaké stojí za vyzkoušení?


  1. Mahonia aquifolium (dřišťál mahónie) – Obsahuje látky zpomalující nadměrné dělení kožních buněk. Použití: Krémy a masti s extraktem nanášejte na postižená místa.
  2. Indigo naturalis – Čínská medicína ho využívá pro jeho silné protizánětlivé účinky. Použití: Přidává se do mastí na lokální aplikaci.
  3. Aloe vera – Ulevuje podrážděné a suché pokožce, hydratuje a podporuje regeneraci. Použití: Čerstvý gel z listu nebo krémy s aloe nanášejte na ložiska.
  4. Ostropestřec mariánský – Podporuje játra a detoxikaci těla, což může pozitivně ovlivnit stav kůže. Použití: Čaj, tinktura nebo doplňky stravy.
  5. Kopřiva dvoudomá – Čistí krev, pomáhá odvádět toxiny z těla. Použití: Čaj z kopřivy pijte pravidelně pro podporu metabolismu.


Emoční úleva, kterou ucítíte na vlastní kůži

Stres a emoční bloky jsou jedním z největších spouštěčů lupénky. Jakmile se psychika dostane do napětí, tělo reaguje – a kůže je často prvním místem, kde se to projeví. Bachovy kapky na míru přichází na pomoc všem, kdo touží pokořit své vnitřní strachy a konečně začít prožívat život tak, jak si vždy přáli. Bez omezení.


Děkujeme za krásné a dechberoucí recenze vás všech, kteří jste se svěřili do rukou Bachových esencí.




Jak zmírnit projevy lupénky?

Lupénka je chronické onemocnění, které se objevuje ve vlnách – někdy je téměř neviditelná, jindy se projevy zhorší. Klíčem k jejímu zvládnutí je celostní přístup, který kombinuje péči o pokožku, podporu imunity a psychickou pohodu. Jak na to?



  • Hydratujte a regenerujte pokožku Tělové sérum na pokožku se sklonem k ekzému pomáhá pokožku zklidnit, vyživit a zmírnit projevy svědění. Přírodní složky podporují regeneraci a chrání před vnějšími vlivy. Pomáhá také při jiných kožních potížích (ekzém apod.)


  • Podpořte imunitní systém a detoxikaciTekutý Vitamín C přispívá k normální funkci imunitního systému a ochraně buněk před oxidativním stresem.



  • Zaměřte se na správnou stravu – vyhněte se potravinám, které podporují záněty (mléko, cukr, lepek) a naopak zařaďte protizánětlivé bylinky, například kopřivu, ostropestřec či aloe vera.


Neexistuje jedno univerzální řešení, ale když tělu a mysli dopřejete tu správnou podporu, mohou se projevy lupénky zmírnit a vy se budete cítit lépe – uvnitř i navenek.


Loading...Loading...Loading...Loading...